Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń! +48 576 142 509 Sklep online Twój koszyk

Rhinophyma – na czym polega?

Strona główna » Blog » Rhinophyma – na czym polega?

Rhinophyma czyli inaczej guzowatość nosa, to konsekwencja występowania trądziku różowatego. Zmiany charakterystyczne dla choroby pojawiają się najczęściej w dolnych partiach nosa, co przynosi przede wszystkim problemy estetyczne i obniżonej samooceny. Na czym dokładnie polega choroba i w jaki sposób ją skutecznie leczyć? Odpowiedzi znajdziesz w artykule.

RhinophymaRhinophyma - jak się objawia i u kogo?

Rhinophyma występuje najczęściej u mężczyzn rasy białej w wieku pomiędzy 50. a 90 lat. Kobiety chorują zdecydowanie rzadziej, ale zdecydowanym czynnikiem ryzyka jest również pochodzenie, ponieważ chorobę częściej diagnozuje się w krajach Europy Zachodniej niż azjatyckich. Charakterystycznym objawem jest rozszerzony i czerwony nos, na którego czubku powstają bulwiaste, włókniste zgrubienia. Co więcej, rozszerzone zostają gruczoły łojowe, łojotok staje się bardziej intensywny, a dodatkowo rozwija się stan zapalny. Rozszerzeniu ulegają także powierzchowne naczynia krwionośne, przez co nos jest czerwono – różowy.

Zobacz jakie wybrać kosmetyki na nużeńca!

Rhinophyma - jak zapobiegać?

Aby uniknąć rhinophmii, warto zacząć jej zapobiegać jak najwcześniej. Guzowatość występuje w ostatnim stadium choroby, dlatego leczenie warto wdrożyć już na początku występowania objawów. Po pierwsze wskazana jest prawidłowa pielęgnacja skóry- jej regularne oczyszczanie oraz nawilżanie. Aby uniknąć rozwoju choroby, należy także unikać wszelkiego rodzaju używek, szczególnie alkoholu. Ważne jest również prowadzenie odpowiedniej diety, która powinna być lekkostrawna, bogata w warzywa i owoce, a także witaminę C, która wspiera naczynia krwionośne.

Odexim - zestaw na nużeńca

ODEXIM
ODŻYWCZY ZESTAW DERMOKOSMETYKÓW NA NUŻEŃCAZAMÓW

Rhinophyma - w jaki sposób leczyć?

Rhinophyma to choroba, która może być skutecznie leczona.

Wśród najpopularniejszych metod leczenia wymienia się między innymi:

  • leczenie farmakologiczne - opiera się głównie na przyjmowaniu antybiotyków, retynoidów albo preparatów redukujących zaczerwienienie. Zwykle wprowadzane jest w początkowych stadiach rozwoju schorzenia,
  • leczenie chirurgiczne - odbywa się poprzez wycięcie przerosłych tkanek miękkich nosa,
  • leczenia laserowe – w gabinetach medycyny estetycznej lub dermatologicznych wykonuje się zabiegi z emitowanymi na skórę wiązkami światła, które kierowane są bezpośrednio na zmienione chorobowe tkanki skóry
  • terapia fotodynamiczna - polega na naświetlaniu zmian skórnych.

Rhinophyma - kogo ona dotyka najczęściej?

Rhinophyma to choroba, która może pojawić się w wyniku zaistnienia określonych czynników ryzyka. Należą do nich osoby, które mają przewlekłą postać trądziku różowatego, a dodatkowo mają problemy ze strony układu pokarmowego oraz stosują niewłaściwą dietę. Ponadto spożywają nadmierną ilość alkoholu, jak i inne używki, a także mają niedobór określonych witamin (szczególnie z grupy B). Czynnikiem ryzyka są również niektóre zaburzenia endokrynologiczne, w tym takie jak: choroby tarczycy, zaburzenia miesiączkowania. Ostatnim może być nieprawidłowa pielęgnacja skóry lub jej całkowity brak.

Podsumowując, guzowatość to choroba, która jest ostatnim stadium trądziku różowatego i w znaczący sposób przekłada się na wygląd pacjenta. Można jej jednak skutecznie przeciwdziałać, jak i ją leczyć.


Bibliografia:

1. Zaleska-Żmijewska A., Garbacewicz A., Udziela M., Twarowska J., Grytner-Zięcina B., Szaflik J., Przewlekłe zapalenia brzegów powiek a zarażenie roztoczami z rodzaju Demodex. Alergia kwartalnik dla lekarzy 2/2010.
2. Sędzikowska A., Demodekoza – patofizjologia, leczenie oraz ocena skuteczności terapii z zastosowaniem maści z metronidazolem oraz maści z tlenkiem rtęci. Ophtha Therapy, 2014, 1, 2, 108-113.
3. Bohdanowicz D., Raszeja-Kotelba B.: Demodex w etiopatogenezie niektórych chorób skóry. Postępy Dermatologii i Alergologii, 2001, 18, 1, 51-53.

1 głosów

Komentarze

Kup teraz
Zestaw

Zamów
289.99 zł
Cena standardowa:
439 zł

Najnowsze wpisy

Opinie o Odexim - od naszych klientów

Informacje o wysyłce: Zamów teraz, a paczkę wyślemy w ciągu 24 godzin (w dni robocze) 😊